Biorezonans Terapisi ile Regl Ağrısı Tedavisi

Regl ağrısı neden olur?

Regl ya da adet görmeyi döllenme olmaması nedeniyle rahim duvarının vajinal yoldan vücuttan atılması olarak tanımlayabiliriz. Bu dönemde oluşan regl ağrısı (ya da adet ağrısı, adet krampları) ise rahim duvarındaki kasların kasılmasıyla ortaya çıkar. Karın ve bel bölgesinin yanı sıra bacaklarda da hissedilen, kramp şeklinde gelişebilen regl ağrısı, tıpta “dismenore” olarak adlandırılır. Bu ağrı kadınların yarısından fazlasında görülür, yüzde 10’unda ise son derece şiddetli olarak yaşanabilir.

Reglin hemen öncesinde başlayan ve 72 saate kadar sürebilen regl ağrısı birincil (primer dismenore) olarak adlandırılır; bu ağrıların herhangi bir hastalıkla bağlantısı yoktur. Eğer ağrılar servikal darlık, endometriozis (çikolata kisti), yumurtalık kistleri, miyom, tümör, rahim genişlemesi gibi sorunlardan kaynaklanıyorsa ikincil (sekonder dismenore) olarak tanımlanır.

Regl ağrısının belirtileri nelerdir?

  • Alt karında ve kasıklarda ağrı
  • Bel bölgesinde, sırtta ve bacaklarda ağrı
  • Kramplar
  • Mide bulantısı, kusma, ishal
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Yumuşak dışkılama

Regl ağrısı; ergenliğe erken girenlerde ve yaşı 30’un altında olanlarda, kanaması yoğun ve düzensiz olanlarda ve sigara içenlerde daha fazla görülebilir.

Regl ağrısına iyi gelebilecek yöntemler nelerdir?

Regl ağrısına iyi gelebilecek yöntemlerden bazıları şunlardır: Karın bölgesine sıcak su torbası koymak, sıcak duş almak, karın bölgesine masaj yapmak, bitkisel çaylar (rezene, zencefil, papatya vb.) içmek, kefir ve yoğurt tüketmek, protein ve lif içeriği zengin ürünler tüketmek, yoga ve pilates gibi rahatlatıcı egzersizler yapmak, yürümek… Bunların yanı sıra ağrı kesici ilaçlardan destek alınabilir, hekim önerisiyle doğum kontrol hapları kullanılabilir. Akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir.

Regl ağrısı, doğal yöntemler ve ağrı kesicilerle kontrol altına alınamıyorsa, ağrı da çok şiddetliyse hastanın jinekoloji uzmanına görünmesi gerekir. Jinekolojik muayene ve tetkikler, regl ağrılarının altında ikincil sebeplerin olup olmadığını, yani başka hastalıklar bulunup bulunmadığını ortaya çıkarır.

Biorezonans terapisi regl ağrısının çözümüne nasıl destek olur?

Regl ağrısının çözümünde biorezonans terapisinin ağrıyı giderme yönünde destekleyici ve önemli bir rolü vardır. Regl ağrısı, biorezonans terapisi ile hızlı bir şekilde azaltılabilir, ayrıca zaman içinde kalıcı bir iyileşmeyi de beraberinde getirebilir. Regl ağrısı dahil ağrılar, yaşam konforumuzu ve günlük yaşamımızı kısıtlayabilir. Vücudumuzun ağrıyan bölgesinden algılanan frekanslar normalden farklıdır. Bu frekanslar biorezonans terapisi ile temizlendiğinde, yani hasar onarıldığında ağrı ortadan kalkar, vücutta ağrıya yol açan problemin iyileşmesi hızlanır.