Belki de inek sütüne alerjiniz var?

Anne sütünden kesildikten sonra çocuklara genel olarak inek sütü bazında mamalar verilir. Çok küçük yaşta alınan ilk yabancı protein, inek sütü proteinidir.

Süt alerjisi özellikle erken bebeklik-çocukluk çağında ve daha çok inek sütüyle beslenen çocuklarda görülür. Annenin tükettiği inek sütü veya inek sütünden yapılan ürünler anne sütüne geçtiğinden, sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde dahi inek sütü alerjisi etkili olabilmektedir.

İnek sütü alerjisi, sütün protein parçalarına karşı oluşan bir alerjidir. Süt proteinleri, kazein ve whey (peynir altı veya süt altı suyu olarak bilinir) olmak üzere başlıca iki grupta değerlendirilir. İnek sütünde 25’den fazla protein vardır ve inek sütü alerjisinin sebebi içindeki protein parçalarına (kazein, laktalbumin, laktaglobulin) karşı gösterilen anormal tepkidir.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ ÇOK DEĞİŞKENDİR

İnek sütü alerjisinin belirtileri süt içildikten hemen sonra ortaya çıkar ve çok değişkendir. Hedef organ sadece deri, sindirim veya solunum sistemi olabilir, fakat çoğu zaman birden fazla sistem olaya katılır. Süt alerjisinin mide-bağırsak sistemi belirtileri bulantı, kusma, kramp şeklinde karın ağrıları, ishal, karında şişkinlik ve gazdır.
Deride ortaya çıkan belirtiler, ürtiker veya halk arasında “kurdeşen” adı verilen döküntüler ile egzamadır. Bazen yüzde ve göz kapaklarında şişme şeklinde ödem de görülebilir.

İnek sütü alerjisine bağlı solunum sistemi belirtileri, deri ve sindirim sistemininkilere göre çok daha nadirdir ve astım krizi veya alerjik nezle şeklinde görülür. Belirtiler çoğu zaman da tek başına değil, diğer sistem bulgularıyla birliktedir.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN BİOREZONANS İLE TEDAVİSİ

Besin alerjisi, immün sistemin normal şartlarda zararsız olan bir besin maddesini yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algıladığı zaman ortaya çıkar. Vücut bu durumda savunma sistemini harekete geçirerek o besin maddesine özgü IgE ((immunoglobulin E) antikorlarını üretmeye başlar. Kişi bu besin maddesini yediğinde immün sistem büyük miktarlarda kimyasal madde ve histamin salgılar. Bu da solunum sistemi, sindirim sistemi, cilt ve kalp-dolaşım sistemlerini etkileyebilecek bir dizi alerjik reaksiyonu tetikler.

Biorezonans tedavisinde alerjiye neden olan besinin zararlı bir besin olmadığı bilgisi immün sisteme verilmekte, böylece vücut inek sütüne karşı savunma sistemini artık devreye sokmamaktadır. Biorezonans terapilerinin sonunda tekrar süt alınmaya başlanabilir. Vücut, inek sütü proteinlerini artık yabancı bir besin maddesi olarak algılamayacağı için alerjik reaksiyon oluşmaz.

Biorezonans terapisi boyunca inek sütü ve inek sütü içeren tüm yiyecekleri tüketmek ve hatta inek sütü proteininin titreşim kodunu içeren tüm yiyeceklere dokunmak yasaktır.

İNEK SÜTÜ İÇEREN YİYECEK VE İÇECEKLER

Biorezonans terapisi sürecinde (kişiye göre 1-2 ay) uzak durulması gereken inek sütü içeren yiyecek ve içecekler şunlardır:

 • Her türlü inek sütü (pastörize, taze, toz vs.)
 • Ayran, yoğurt, peynir
 • İnek sütü bazında hazırlanmış bebek ve çocuk mamaları (çocuk ishal mamaları dahil)
 • Dondurma, krema
 • Tereyağı, kaymak, margarin
 • Çikolata, çörek, börek, kurabiye, kek, kuru ve yaş pastalar
 • Hazır çorba ve soslar
 • Cips, kraker, bisküviler
 • Pastırma, sosis, salam, jambon, ketçap, hardal (süt içerebilir)
 • Makarna (inek sütü miktarı çok az olduğundan etiketlerinde deklare etme zorunluluğu yoktur)
 • Sütlü ekmek türleri
 • Poğaça (kabartma tozu kullanılan her türlü ürünün mayası inek sütü bazında hazırlanmıştır)

İNEK SÜTÜ YERİNE NE TERCİH EDEBİLİRSİNİZ?

 • Keçi sütü ve keçi sütü ürünleri: Uzun müddet keçi sütüyle beslenen çocuklarda kan tahlili yapılmasını öneriyoruz, zira bu durumda anemiye (kansızlık) rastlanması mümkündür.
 • Koyun sütü: İnek sütü yerine kullanılır. Keçi sütü gibi gerekli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Soya sütü: Yüksek derecede bitkisel protein içerir ve özellikle sütsüz çocuk mamaları için uygundur. Market ve eczanelerden temin edilebilir.

Uyarı! Kaynağını bilmediğiniz noktalardan aldığınız keçi ve koyun sütünün inek sütüyle karıştırılmamış (inek sütü kalıntısı bulunan kaplara konmuş olabilir) olduğundan emin olunuz.